Bufo Alvarius

Svědectví o nejsilnějším známém přírodním psychedeliku, tryptaminu 5-MeO-DMT a žábě Bufo Alvarius ze sonorské pouště. Strhující audio-vizuální dobrodružství, které umocňují originální zážitkové animace, výpovědi skupiny psychonautů, kteří se za zkušeností s Bufo Alvarius vydali na cestu do Jižní Ameriky, a osobní příběhy Stanislava Grofa a novodobého šamana Octavio Rettiga.

režie: Filip Záruba, Česká republika, 2017, 84 min.
premiéra: 5. 4. 2018 | DCP, DVD | české titulky | přístupný od 18 let | dokumentární/zážitkový
distribuční list

Radikální svědectví o nejsilnějším známém přírodním psychedeliku, tryptaminu 5-MeO-DMT a žábě Bufo Alvarius ze sonorské pouště. Film je koncipován jako strhující audio-vizuální dobrodružství, které umocňují originální zážitkové animace inspirované touto mimořádnou látkou. Fascinující výpovědi skupiny psychonautů, kteří se za zkušeností s Bufo Alvarius vydali na cestu do Jižní Ameriky, dokreslují osobní příběhy nestora transpersonální psychologie Stanislava Grofa a novodobého šamana Octavio Rettiga, který ceremoniální kontakt s uvedenou substancí zprostředkoval tisícům dobrovolníků z celého světa. Mnohým změnila život. Původní záměr tvůrců natočit dokumentární reportáž vygradoval do intenzivní filmové meditace o povaze vědomí a bytí.

Více na: www.bufoalvarius.com

„Psychedelické látky provázejí a transformují lidstvo od nepaměti. Významnou, i když pozapomenutou historii mají i v Evropě. Stále se však o jejich obdivuhodných účincích otevřeně nemluví, jsou na hraně zákona. Film Filipa Záruby je sugestivním strhujícím obrazem i poselstvím nejsilnější známé psychoaktivní látky. Působivé filmové ztvárnění dává silný impulz k pozitivní změně, k možnosti pochopit jednotu, vstoupit do svobodného prostoru mimo pojmové kategorie, kde je možné vše – ať už se tam dostaneme cestou psychedelik nebo i bez nich.“
Viliam Poltikovič – řežisér, kameraman a spisovatel

“Film Bufo Alvarius je strhující podívanou a poselstvím o podstatě Bytí, o podstatě tvořivé inteligence Vesmíru. Účastníci – psychonauti se v mystickém prozření shodují, že hybatelem všeho Tvoření je Láska přesahující čas a prostor. Film je výzvou ke zkoumání podstatných souvislostí Bytí i pro ty, kteří se se žábou nikdy nepotkají a v tom je právě  výjimečný.”

MUDr. Stanislav Kudrle – psychiatr

Filip Záruba jako mistr vizualizace, Stanislav Grof jako prorok psychedelické renesance a post-materialismu, Octavio Rettig jako šaman pro masy a především Bufo alvarius jako nositel potencionálního léku pro závislé. Ropucha coloradská představuje velkou výzvu pro interdisciplinární výzkum, zejména v oborech jako je antropologie, neurochemie a religionistika. Film je jednoduše řečeno audiovizuální orgie.
Mgr. Miroslav Horák, PhD. – antropolog, ekolog a lingvista – Mendelova univerzita Brno

režie, scénář, střih, 3D animace: Filip Záruba
kamera: Filip Záruba a Petr Zajac
hrají: Stanislav Grof, Octavio Rettig, Michael Vančura, Pavel Bém a skupina psychonautů