Česká radost v českých kinech

Sedm filmů z ji.hlavského festivalu dokumentárních filmů poputuje do kin po celé republice. Uvedeme čtyři dlouhometrážní snímky a blok krátkých filmů. „České dokumentární filmy již dávno nevznikají jen pro televizní obrazovky. Jsou kinematografickými díly, která si zaslouží velké plátno, dobrý zvuk a soustředěné diváky.”

Dokumentární radost pokračuje!

Ani po skončení 21. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava dokumentární nášup nekončí. Od 1. listopadu 2017 přináší 3. ročník přehlídky Česká radost v českých kinech do kin reprezentativní výběr z českého dokumentu letošního roku.

Sedm filmů z ji.hlavských soutěžních sekcí poputuje do kin po celé republice. „České dokumentární filmy již dávno nevznikají jen pro televizní obrazovky. Jsou kinematografickými díly, která si zaslouží velké plátno, dobrý zvuk a soustředěné diváky,” říká ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka.

Česká radost v českých kinech v letošním roce uvede čtyři dlouhometrážní snímky a blok krátkých filmů. Divákům nabídne portrét Milouše Jakeše, filmovou esej o umírání, putování zlodějíčka Juliuse za štěstím a chybět nebude ani výprava do Brna. “Chtěli jsme, aby byl výběr filmů tematicky i formálně co nejrozmanitější. V letošním výběru se tak diváci mohou těšit na hybridní či hrané filmy s dokumentárním charakterem, dokumenty s velmi osobitou formou filmového vyjádření a věnující se podstatným tématům i ambicí oslovit velké množství diváků,” říká o vybraných snímcích vedoucí projektu Tereza Swadoschová.

Kromě čtyř dlouhometrážních snímků slibuje rozmanitou podívanou i blok krátkých dokumentů. “Vybrali jsme čtyři snímky, které promítneme společně v jednom sledu. Esejistickou koláž původních záběrů, komentovaných grafů a internetového odpadu s výmluvným názvem “IIIIIIIIIIIII” k jehož sledování si připravte svůj smartphone. Další dva snímky se věnují vietnamské komunitě: animovaný film Malá, jemuž jeho výjimečná forma dává nenucenou emocionalitu a intimitu a filmový příběh Bo Hai z jedné pražské večerky stojící na pomezí dokumentu a hraného filmu. Blok uzavírá poslední tajně zdokumentovaná šichta horníka Tomáše Hisema, den před uzavřením dolu Paskov, po kterém přišlo o práci 1300 jeho kolegů,” dodává Tereza Swadoschová.

seznam filmů:

MILDA (ČR, 2017, 75′, Režie: Pavel Křemen)
SKOKAN (ČR, Francie, 2017, 93′, Režie: Petr Václav)
UMÍRÁNÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY (ČR, 2017, 58′, Režie: Bára Kopecká, Marek Bouda)
VŠECHNO BUDE FAJN (ČR, 2017, 71′, Režie: Robin Kvapil)

BLOK KRÁTKÝCH DOKUMENTŮ:
IIIIIIIIIIIII (ČR, 2017, 27′, Režie: Petr Salaba
BO HAI (ČR, 2017, 26′, Režie: Dužan Duong)
MALÁ (ČR, 2017, 10′ Režie: Diana Cam Van Nguyen)
POSLEDNÍ ŠICHTA TOMÁŠE HISEMA (ČR, 2017, 30′, Režie: Jindřich Andrš)

distribuční list
fotografie Milda, Skokan, Všechno bude fajn
fotografie krátké filmy