Iluze

V originálním pojetí filmu jako počítačové hry předkládá autorka osobní reportáž z Budapešti, kde strávila rok na studijním pobytu. Divák pasovaný do role účastníka hry prochází několika levely, které ho uvádějí do všednodenních momentů dotýkajících se citlivých bodů současné maďarské společnosti.

trailer | o filmu | distribuční list  | press kit  | plakát 

V kinech od 10. ledna 2019↑ sledujte aktuální trailery na našem YouTube ↑

 

V originálním pojetí filmu jako počítačové hry předkládá autorka osobní reportáž z Budapešti, kde strávila rok na studijním pobytu. Divák pasovaný do role účastníka hry prochází několika levely, které ho uvádějí do všednodenních momentů dotýkajících se citlivých bodů současné maďarské společnosti: nahlíží hlavní město očima turisty, ale většinou je nucen se ze subjektivního pohledu maďarských občanů zamýšlet nad svobodou umění, právem na vzdělání, problematikou lékařské péče a v komplexním měřítku diskutabilní politickou situací, v níž je opakovaně skloňováno jméno maďarského premiéra Viktora Orbána.

 

KATEŘINA TUREČKOVÁ

Biografie
Kateřina Turečková studovala obor teorie a dějiny dramatických umění na Palackého univerzitě v Olomouci, v současnosti studuje na Katedře dokumentární tvorby na FAMU, ve své tvorbě se věnuje převážně osobním dokumentárním miniaturám ze svého života Strip (2015), Bezobratlí (2015) či Lenko (2016), posledně jmenovaný film byl uveden na 20. MFDF Ji.hlava. Na 21. MFDF Ji.hlava udělila porota její filmové básni z rodného Kyjova s názvem Tradice zvláštní uznání v kategorii Fascinace Exprmntl.cz.

Filmografie
2015 Strip
2015 Bezobratlí
2016 Lenko
2017 Tradice

Rozhovor

V soutěžní sekci Česká radost uvádíte svůj film Iluze, stylizovaný do estetiky počítačové hry. Co pro vás toto médium představuje?

Je to umělecká budoucnost, nový svět. Má v sobě interaktivitu – kdokoliv se může stát součástí uměleckého díla a to je nádhera. A když uděláte dobrou hru, stvoříte úplně neuvěřitelné věci. Zároveň může být hrozně silná, manipulativní.

V anotaci v ji.hlavském katalogu je zmíněn váš citát: „Nejnáročnější polohou toho filmu bylo udržet se před svou vlastní paranoiou před normalizovaným myšlením, které mé postavy a systém, o kterém jsem točila, neustále produkují.“ Bojíte se, že takto začneme přemýšlet všichni a přestaneme vnímat, co je špatně?

Když jsem dostala minulý rok čestné uznání za Tradici, dovolila jsem si takto veřejně vystoupit před lidmi na pódiu. Poté, co Vítu Janečkovi nebyla na FAMU prodloužena smlouva, protože mluvil o věcech, které se mu na škole nelíbily. Toto odůvodnění zmínil i děkan Holý. Dovolila jsem si Vítu Janečkovi poděkovat, z morálního hlediska. To jsem v Maďarsku žila dva měsíce a sledovala tamní normalizovanou společnost. Když lidem o něčem zakážete diskutovat, přestanou o věcech přemýšlet, protože o nich spolu nemluví. Pak si na vše musíte přicházet sami, což je strašně náročné. Přijďte si na celý svět! Potřebujete se vzdělávat, komunikovat s lidmi, jinak se vracíte o několik stovek let zpátky. Doufala jsem, že až se vrátím na FAMU, budu pořád umět myslet. Samozřejmě přemýšlím dál, nikdo mě nezastaví, i když mě už některé hlasy nabádaly, ať o určitých věcech nahlas nemluvím. To si ale nemohu dovolit, jinak bych přistoupila na vlastní sebevraždu a sama sebe uzavřela.

 

Země: Česká republika 2018 | Jazyk: angličtina, maďarština | Jazyk titulků: čeština, angličtina | Formát: DCP, video file 

Režie a scénář: Kateřina Turečková | Kamera: Ludvík Otevřel | Střih: Lucie Navrátilová | Zvuk: Šimon Herrmann | Producent: Markéta Janečková | Stopáž: 60 min. | Přístupnost: přístupný 

Premiéra: 10. 1. 2019