Jak Bůh hledal Karla

SYNOPSE

Jak Bůh hledal Karla je provokativní dokumentární road movie o hledání Boha v současném Polsku. Průvodcem touto tragikomedií je český dokumentarista Karel Žalud, tápající hrdina, který si během natáčení prochází po rozpadu manželství vlastní osobní krizí. Karel se zároveň nápadně podobá stereotypní představě Poláků o tom, jak vypadá typický Čech. A z toho přirozeně vyplývá řada mrazivě komických situací. Karlův převážně ateistický štáb navštíví masová setkání polských věřících, proniká do antisemitského Rádia Maryja. Konfrontuje polské kněží s vymýtáním ďábla nebo se sexuálním zneužíváním v rámci církve. Zpovědi neunikne ani sám hrdina a průvodce filmu, jehož hledání Boha ve filmu vyústí spíše v hledání sebe sama.

Česká republika – 2020 – 97 minut
Režie a scénář: Vít Klusák, Filip Remunda
Střih: Hana Dvořáčková
Kamera: Vít Klusák, Martin Matiášek
Zvuk: Richard Müller
Producenti: Jana Brožková, Zdeněk Holý 
Přístupnost: od 12 let

JAK VŠE ZAČALO

Na začátku byla fascinace polským zájmem o Čechy a českou kulturu. V Čechách známe knihy Mariusze Szczygiela Gottland a Udělej si ráj. Jak by ale vypadal český pohled na Polsko? Producent Zdeněk Holý přišel s nápadem oslovit Víta Klusáka a Filipa Remundu a společně vytvořit film založený na kombinaci dokumentárního pátrání a situačního humoru, která je jim vlastní. Filip a Vít na námět kývli a začala mnohaleté strastiplná cesta za dokumentárním filmem o zásadním rozdílu mezi Čechy a Poláky: totiž o náboženství. Film měl původně vznikat dva roky, ale situace v Polsku, především ta politická, se neustále měnila, a proto bylo nezbytné natáčení prodloužit. V průběhu natáčení začaly docházet finance a situace pro producenty i členy štábu byla složitější a složitější. O utopené kameře, jedné bouračce a zraněné překladatelce ani nemluvě. Dokumentární film Jak Bůh hledal Karla se nakonec natáčel 6 let a to v 10 polských vojvodstvích. V momentě, kdy film měl jít do kin, dorazila do Evropy pandemie Covid-19. Mohlo by se zdát, že film je prokletý, ale není. Při setkání s polským knězem byl film požehnán. Film je tedy na správné cestě a těší se do kin a online distribuce.

Více informací o filmu: https://www.hypermarketfilm.cz/Film/cz/1056

Film si budete moci objednat standardně přes Disfilm nebo na e-mailu andrea@mimesis.cz od 31. 5. 2021. K dispozici budou formáty DCP a mp4.

plakát
distribuční list
presskit