5 October

Režisérův bratr se dozvídá, že by měl podstoupit riskantní a život ohrožující zákrok, při kterém je jeho naděje na přežití padesátiprocentní. Ján se na kole a pouze s minimem věcí vydává na možná poslední cestu, kdy si může dělat vše tak, jak si přeje. Jediným omezením se stává fixní datum operace, která je stanovena na 5. října.

režie: Martin Kollar, Slovenská republika, Česká republika, 2018, 52 min.
premiéra: 1. 2. 2018 | DCP, DVD | přístupný od 12 let | dokumentární
distribuční list | fotografie

Režisérův bratr se dozvídá, že by měl podstoupit riskantní a život ohrožující zákrok, při kterém je jeho naděje na přežití padesátiprocentní. Ján se na kole a pouze s minimem věcí vydává na možná poslední cestu, kdy si může dělat vše tak, jak si přeje. Jediným omezením se stává fixní datum operace, která je stanovena na 5. října. Obrazově vytříbený a precizní snímek přináší svědectví o fyzickém, ale i duševním putování člověka ve zlomové životní situaci. S citlivostí, ale bez patosu zaznamenává režisér Jánův boj s vlastním strachem i jeho upřímnou snahu postavit se dané situaci tváří v tvář a nalézt v ní smíření.

 

Martin Kollar (1971, Žilina)
Fotograf, kameraman a režisér, vystudoval katedru kameramanské tvorby a fotografie na VŠMU v Bratislavě. Jako fotograf pracuje na dlouhodobých projektech ve východní Evropě, Francii, Německu a Izraeli. Za svou tvorbu získal mnohá ocenění a jeho díla jsou prezentována na výstavách po celém světě. Jako kameraman pracoval na mnoha oceňovaných snímcích, mj. 66 sezón (2003), Jak se vaří dějiny (2009), Sametoví teroristé (2013), Koza (2015).

režie, scénář, kamera: Martin Kollar
střih: Alexandra Gojdičová, Marek Šulík
zvuk: Tobias Potočný
hudba: Michal Novinski
producent: Ivan Ostrochovský
koproducenti: Tereza Polachová, Jiří Konečný, Martin Kollar
executive producer of documentaries HBO Europe: Hanka Kastelicová
účinkují: Ján Kollár, Vladimír Kollár, Barbora Katriňáková, Ján Doboš a další