Il Boemo

IL BOEMO vypráví o úspěchu nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka, jeho jedinečném talentu, ale také úsilí, které věnoval své hudbě až do vlastního konce.

příběh Josefa Myslivečka

premiéra v kinech od 20. 10. 2022

Česko / Itálie / Slovensko, 2022, 140 min

Žánr: drama / hudební / historický / životopisný

Distribuční list / Presskit / Plakát / Plakát bez log

IL BOEMO vypráví o úspěchu nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka, jeho jedinečném talentu, ale také úsilí, které věnoval své hudbě až do vlastního konce.

Vtahuje nás do světa neobyčejného člověka, který jde za svou touhou, za opravdovou vnitřní a neuhasitelnou nutností tvořit. Do světa, v němž se práce plná dobrodružství a vášní prolíná s intimním životem milostných pletek a vztahů k mocným, kteří rozhodují o jeho uměleckém osudu.

Josef Mysliveček (1737 – 1781) se vzepřel vůli své rodiny. Odmítl život mlynáře, opustil Prahu, vydal se do Benátek, aby se stal operním skladatelem. Po několika nuzných rocích v republice na laguně dostává od života téměř vše, po čem snil: hvězdnou kariéru, peníze, úspěch u veřejnosti slunné Itálie. 

Je vzorem i pro mladého Mozarta, který také touží získat na Apeninském poloostrově operní zakázky a vést podobně svobodný život jako tento nezávislý předchůdce romantických umělců, který́ není připoután k žádnému dvoru, k žádnému pánovi, cestuje od Severu k Jihu, pracuje s nejslavnějšími pěvkyněmi a pěvci své doby. Zakázka stíhá zakázku. Mysliveček žije coby vážený a nezávislý služebník v blízkosti šlechty, kde také potkává velkou a nešťastnou lásku. Na svých cestách celou zemí se ovšem také pohybuje v mizerných hostincích a nebezpečných doupatech.

Hráč a milovník žen je dostižen syfilidou. Snaží se ji marně utajit historkou o nehodě kočáru. Nemoc a morální odsouzení společnosti jej postupně izolují od přátel a známých. Se svým neštěstím však svádí odvážný, trpělivý a pokorný boj. Svou zohavenou tvář nakonec musí skrývat pod maskou. Umírá v Římě. Sám, zadlužený u banky pro chudé. Dříve než jej zničil strmý pád, vytvořil mimořádné dílo, které k nám promlouvá s neobyčejnou silou ještě po 250 letech.

Scénář a režie: Petr Václav
Kamera: Diego Romero
V titulní roli: Vojtěch Dyk
Dirigent, hudební poradce: Václav Luks
Orchestr: Collegium 1704
Výtvarníci: Irena Hradecká a Luca Servino
Producent: Jan Macola — Mimesis Film
Koproducenti: Marco Alessi — Dugong Film, Marek Urban — sentimentalfilm, Česká televize, Libor Winkler, Magiclab

Petr Václav je český režisér a scénárista. Ocenění získal již za své první filmy – Paní Le Murie (1993) a Marian (1996). Jeho další film Paralelní světy (2001) byl finalistou soutěže NHK Award — Sundance a byl promítán na festivalu v San Sebastian. Film Cesta ven (2014) byl uveden v Cannes, v sekci ACID a stal se tak po 23 letech první českou premiérou na tomto filmovém festivalu. Drama Nikdy nejsme sami (2017) získal ocenění na Festivalu Berlinale a na MFF v Káhiře. Dokumentární film Zpověď zapomenutého (2015) získal cenu na Festivalu v Biarritzu. Zatím poslední Václavův počin, roadmovie Skokan, vstoupil do českých kin v červnu 2017.

———
Film Il Boemo bude v distribuci Pilot Film.
http://ilboemo.cz/

Film vznikl s podporou: Daniel Bergmann, Státní fond kinematografie, Slovenský audiovizuálný fond, Arte, MIC, Regione Veneto, Regione Liguria, Regione Sicilia, Regione Lazio, Prague Film Fund, Jihomoravský filmový nadační fond, Plzeňský kraj    

Propagační materiály:

FTP:
8477.disk.zonercloud.net
Uživatelské jméno: 8477_PilotFilm

Heslo: WM+CnfMhAM