Tina a Vore

Tina, podivínská a samotářská celní úřednice s ne právě přívětivým vzhledem, má podivný dar nepřirozeně vyvinutých čichových schopností. Na švédské hranici s Dánskem dokáže identifikovat kontraband tak, že u cestujících vycítí čichem strach, úzkost, provinění i jiné emoce. Ačkoli je v práci při odhalování pašeráků úspěšná, její soukromý život za moc nestojí.

režie: Ali Abbasi, Švédsko, Dánsko, 2018, 108 min., fantasy/romance/thriller
premiéra: 18. 10. 2018 | DCP, DVD, MP4 | přístupný | české titulky
distribuční list

Tina, podivínská a samotářská celní úřednice s ne právě přívětivým vzhledem, má podivný dar nepřirozeně vyvinutých čichových schopností. Na švédské hranici s Dánskem dokáže identifikovat kontraband tak, že u cestujících vycítí čichem strach, úzkost, provinění i jiné emoce. Ačkoli je v práci při odhalování pašeráků úspěšná, její soukromý život za moc nestojí. S povalečským přítelem žije prázdný „pro forma“ vztah ve skromné chatě u lesa, a z rodiny jí zůstal jen dementní otec v ústavu. Přitahuje ji příroda a mnohem více než s lidmi si rozumí s divokými zvířaty. Všechno se změní, když při své práci potká záhadného podezřelého vyvrhele, s podobně zvláštní tváří, jménem Vore. Oba jsou k sobě až záhadně silně přitahováni.

Ali Abbasi vyšel z krátké povídky Johna Ajvida Lindqvista Ať vejde ten pravý. Na letošním festivalu v Cannes byl snímek prodán do více než 25 evropských zemí a zvítězil v sekci Un Certain Regard.
Film rovněž získal za Švédsko nominaci na Cenu americké filmové akademie OSCAR za nejlepší zahraniční film roku 2018.

Režie: Ali Abbasi
Scénář: Ali Abbasi, Isabella Eklöf
Kamera: Nadim Carlsen
Hudba: Christoffer Berg, Martin Dirkov
Střih: Olivia Neerg, aard-Holm, Anders Skov
Výtvarník: Frida Hoas
Produkce: Nina Bisgaard, Piodor Gustsaffson, Petra Jönsson
Hrají: Eva Melander, Eero Milonoff, Jörgen Thorsson, Ann Petrén