Cesta ven

Příběh silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí.

režie: Petr Václav, Česká republika, 2014, 103 minut
česká verze | přístupný od 12 let | DCP, DVD | 1,85 : 1 | Dolby Digital 5.1 | premiéra: 29. května 2014
distribuční list

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven. Příběh silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem.

“Film Cesta ven, ostatně stejně jako režisér Petr Václav, jsou fenomény, kterých se u nás neobjevuje mnoho. Příběh silné ženy, která se nebojí čelit překážkám osudu, je až mrazivě přesvědčivý díky režijně výborně vedeným nehercům i autenticitě prostředí. Film nesklouzává do roviny moralizování či společenské obžaloby, místo toho přináší jedinečný a soudy nezatížený vhled do exotického, byť nedalekého světa, a díky hlavní hrdince (a výkonu její představitelky) i značnou dávku naděje. Navzdory či naopak díky své syrovosti je snímek křehkým a krásným obrazem lásky a lidskosti a Petr Václav, jehož si za hranicemi možná váží ještě více než doma, se po třináctileté pauze vrací v nejlepší formě.” Jan Noháč, Aerofilms

režie, námět, scénář: Petr Václav
kamera: Štěpán Kučera
střih: Florent Mangeot
zvuk: Ivan Horák
výtvarník: Jan Pfeiffer
kostýmy: Tereza Kučerová
dramaturgie: Martin Novosad
producenti: Jan Macola, Miloš Lochman, Karel Chvojka – Moloko film
výkonná produkce: Martina Knoblochová
hrají: Kaudia Dudová, David Ištok, Natálie Hlaváčová, Mária Zajcová-Ferencová