Mimi a Líza: Zahrada

Dvě nejlepší kamarádky – nevidomá Mimi a Líza učí nás i děti vidět přírodu i věci, které nás obklopují trochu jinak.

+ předfilm: Zuza v zahradách

Dvě nejlepší kamarádky – nevidomá Mimi a Líza učí nás i děti vidět přírodu i věci, které nás obklopují trochu jinak.

SYNOPSE

Nevidomá Mimi a Líza jsou nejlepší kamarádky. Vzájemně se učí velkorysosti, toleranci a otevřenosti k celému světu a jeho pestrosti. V novém příběhu nazvaném Zahrada přijíždí na dvůr jejich domu žlutý kontejner, který sousedé začnou brzy zaplňovat starými a rozbitými věcmi. Líza je zvědavá, co vyhodí Mimi, a je překvapená, když nic nevyhazuje.

Pro Mimi jsou totiž všechny staré věci doma pevnými body a malými jistotami ve tmě. Líza se rozhodne vyhodit svůj starý červený míč. Ten ale zapadne za kontejner a dívky díky němu objeví tajné dveře do nádherné Zahrady kouzelného Zázračníka, který je vezme na rychlou cestu skrze všechna roční období. Jenže když na konci kouzelné cesty najdou vyhozený míč a vhodí ho do kontejneru, z věcí uvnitř se složí a oživne obrovská Obluda. Obluda je plná radostné touhy. Chce si hrát. Na odmítnutí ale zareaguje agresivně.

Spolkne Zázračníka a způsobí totální rozvrat Zahrady. Mimi s Lízou podniknou cestu do jejího břicha, aby vysvobodily Zázračníka a až tam pochopily, že Obluda vlastně není zlá, jen nešťastná a rozzuřená, protože se cítí odmítnutá a opovržená. Dívky tam ale zároveň objeví i její ohromný potenciál být užitečnou a vyléčit Zahradu. Na konci příběhu Mimi s Lízou zjišťují, že i k materiálním věcem je třeba přistupovat s láskou, respektem a že každý předmět má svůj účel. Toto radostné poznání dívkám pomůže si uvědomit svou spoluzodpovědnost vůči světu, který je obklopuje a zároveň je inspiruje aktivně ho přetvářet.

ŠTÁB
Režie – Ivana Šebestová, Katarína Kerekešová
Scénář, námět – Katarína Kerekešová, Katarína Moláková, Ivana Šebestová
Dramaturg – Anna Vášová, Halka Marčeková
Autor výtvarných návrhů – Katarina Kerekešová, Ivana Šebestová, Boris Šima
Střih – Matěj Beneš
Hudba – Lucia Chuťková
Zvuk – Martin Merc

Producenti – Fool Moon (Katarína Kerekešová, SK), RTVS (SK), MAUR film (Martin Vandas, CZ)

Délka pásma – 68 min: Mimi & Líza – Zahrada 56 min + Zuza v zahradách 12,5 min
Distribuční premiéra – 21. 4. 2022

Projekt byl podpořen slovenským Audiovizuálním fondem a Státním fondem kinematografie.

Roztanči sousedy při úklidu kontejneru. Zkus přes free aplikaci artvive.com namířit fotoaparát na obrázek, jestli skutečně ožije i pod tvým mobilem.

kapitola 1 – KAM ZMIZEL STÍN?

Je parný den, slunce hřeje. Mimi a Líza se chtějí na šedém atriovém dvoře domu pohoupat, ale je jim moc teplo. Bylo by fajn zasadit zde strom, který by dělal stín. Líza spatří jeden malý bonsaj na spodním balkoně. Patří sousedovi Zelinkovi. Láká Mimi na balkon, který se v okamžiku, kdy se na něj holčičky dostanou, změní v divokou džungli plnou všelijakých tropických rostlin a zvláštních zvuků. A kdesi v té džungli roste strom, který by se tak hodil na jejich dvůr. Dívky však musí nejprve odhalit lsti záludných lián, které se o svůj prales nechtějí s nikým dělit a utéct před obrovskou žábou a masožravou rostlinou. Když se konečně dostanou k tomu správnému stromu, čeká je pan soused Zelinka a z divoké džungle je opět balkon. Pan Zelinka má ale zázračné semínko a v okamžiku z něj vyroste krásný, mohutný strom, který vrhá příjemný stín. Když se pod ním holčičky houpají, z kapes jim vyletují semínka, která na ně napadala v „džungli“. Zachycené ve stínu stromu klíčí, rostou a kvetou. A tak se Mimi a Líze podařilo změnit pustý dvůr na okouzlující zahradu plnou rostlin, barev a vůní.

kapitola 2 – NEVIDITELNÁ RYBA

Mimi je výborná ve hře na schovávanou. Vždy se dokáže skrýt tak, že ji Líza nenajde. Zato ona objeví Lízu vždy. Právě tehdy, když opět v této hře prohrává, přichází paní Rybáčková. A nese si do svého akvária krásnou novou rybu. Je to neobyčejná ryba, když se bojí, umí být neviditelná, jednoduše zmizí. Akvárium je obrovské. Plavou v něm malé červené rybičky. Paní Rybáčková věří, že rybičky svoji novou kamarádku přijmou mezi sebe a budou si s ní pěkně hrát. Ale Líza hned vidí, že tomu tak není. Rybičky na novou rybu dokonce útočí a smějí se jí, takže ryba strachem zmizí. Nezbývá než skočit do akvária spolu s Mimi, která je právě při hledání největší expertka. Vidí přece ušima a rukama. Dívky rybičkám vysvětlí, že být jiný, není žádná chyba. Spolu pak novou rybu zviditelní ve vlnách akvária. Všechno dobře dopadlo, teta Rybáčková se těší, že rybička je opět viditelná, jen Mimin táta se diví návrhu své dcerky jít si zaplavat do akvária.

kapitola 3 – VANILKOVÝ DEN

Dodržet správný postup a množství může být někdy docela důležité. A protože Mimi a Líza pečou bez receptu, pouze od oka, či spíše od nosu, koláčového těsta je nepočítaně a téměř zaplaví celý dům. Ještěže paní Sladká má dost bábovkových forem, a tak se nakonec dostane pro všechny obyvatele domu.

kapitola 4 – BUBLINKOVÝ VESMÍR

Kolik stojí jedna velká bublina a kolik jen o něco větší planeta? Realitní agent Izidor Spekulák rád prodává cokoli a komukoli. Tentokrát mu naletí na slevy i Mimi a Líza. Ale i díky nim je pak pohled na večerní oblohu plnou třpytivých hvězd tak nádherný.

www.mimializa.cz

Předfilm: Zuza v zahradách

12,5 MIN / BAREVNÝ / DCP, 1:1,85 / CZ / ZVUK 5.1 / 2022
ŽÁNR: ANIMOVANÝ KRÁTKOMETRÁŽNÍ FILM
země vzniku ČESKÁ REPUBLIKA, koprodukce SLOVENSKO

SYNOPSE
Zuza je malá holčička, která jezdí s mámou a tátou do zahradní kolonie za městem. Jednoho dne potká černého psa a objeví tajemnou zahradu. Kdo tam bydlí? Zuza se trochu bojí. Jenže co si počít, když máte z někoho strach, ale najdete na cestě jeho klíč?

ŠTÁB
Scénář, výtvarno, režie, animace
 – Lucie Sunková
Námět podle knihy Jany Šrámkové
Kamera – Jaroslav Fišer
Střih – Anna Ryndová
Hudba – Aliaksandr Yasinski
Zvuk – Martin Večeřa

Vedoucí výroby – Marcela Vrátilová, Erika Paulinská
Producenti
 – Alena Vandasová, Martin Vandas – MAUR film / Česká republika
Koproducenti – Simona Hrušovská, Veronika Kocourková, Monika Lošťáková, Zuzana Jankovičová – SUPER film / Slovensko

Film si můžete objednat standardně přes Disfilm nebo na e-mailu andrea@mimesis.cz. K dispozici budou formáty DCP a mp4.

distribuční list / presskit

Propagační materiály:

FTP:
8477.disk.zonercloud.net
Uživatelské jméno: 8477_PilotFilm

Heslo: WM+CnfMhAM